3 történet, ami az ókori görög ékszerek különlegességét táplálja

Elmélyedtem a könyvtáram történelmi részlegébe, és elővettem egy olyan témakört ami valószínűleg minden történelem és ékszerkedvelőt izgat. Ez pedig az ókori görög ékszerek világa. 2 érdekes történetet és egyhasznos információt is találtam, amelyet most megosztok veletek:

Priamosz kincse

Egy kereskedő és amatőr régész, Heinrich Schielmann tárta fel a Priamosz kincse néven elhíresült leletegyüttest, melynek valószínűleg semmi köze a nevében jelzett Priamosz királyhoz. A helyszín ugyan megegyezik, viszont a kincsek, amelyek között tálak, edények és különböző ékszerek is találhatóak, jóval korábban keletkezett talaj rétegből kerültek elő.

Polukratész gyűrűje

Polükratész, aki egy ókori úgynevezett türannosz volt (lényegben egy zsarnok uralkodó). 2 testvérével került hatalomra, de egyikőjüket megölte, másikjukat pedig száműzette. Hérodotosz szerint hatalmára az istenek is féltékennyé váltak, ezért, hogy kiengesztelje őket egy igazi ókori görög ékszert, a legdrágább gyűrűjét vetette a tengerbe, áldozatként. A hajó szakácsai azonban néhány napon belül megtalálták a gyűrűt egy hal gyomrában, melyet akképpen értelmezték, hogy az istenek nem fogadták el áldozatát.

Egy érdekesség az ókori görög ékszerekről

A görög ékszereken a legfinomabb, a legaprólékosabb díszítő technikát, a minuciózus filigránt és granulációt alkalmazzák elsősorban. A granuláció ötvösművészeti eljárás volt az ókorban a fémtárgyak felületének aranyozására.

Tudsz egy sztorit te is? Akkor hajrá egészítsd ki

Szólj hozzá!