Mindig is nagy fába vágta a fejszéjét az, aki házépítésbe fogott bele. Ez a költséges és hosszú folyamat sokszor egy élet munkáját kívánja magába fektetni. Kellő odafigyelés, megfontoltság szükséges a megfelelő eredmény eléréséhez. Vannak, akik maguk vágnak bele a feladatba, valamint vannak, akik igénybe veszik a generál kivitelezők által nyújtott segítségeket. A generálkivitelezés során folyamatos egyeztetésekkel, az ügyfelekkel egy általuk megálmodott ház lesz a végeredmény, azonban sok terhet, egyeztetéseket a kivitelezőkkel levesznek a leendő háztulajdonosok válláról.
A tervezések során egyre gyakrabban figyelembe veszik az energiatakarékosságot, ha mi is ennek megfelelően szeretnénk kialakítani, megtervezni álmaink otthonát, a következő alapelveket kell alkalmaznunk:
- hagyományos fűtési rendszerrel fűthető (gáz, szilárd vagy cseppfolyós tüzelőanyag)
- igyekszik megőrizni az egyes lakóterületek megfelelő elrendezését
- az ablakok megfelelő nagyságát, tájolását az égtájaknak megfelelően
- Valamennyi külső szerkezeti eleme kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik (külső falak, ablakok, padló és födém). Az elvárt U hőátbocsátási tényező a külső falak esetében 0,21 W-tól 0,25 W-ig/(m2K) terjedhet.
- a szellőztetés a megszokott módon, ablakokon keresztül történik.
Az energiatakarékos házak évente kevesebb, mint 75 kWh/m2 hőt használnak fel fűtésre. Energiafelhasználásuk tekintetében átmenetet képeznek a normál épületek és az alacsony energiaigényű házak között. A hagyományos épületekhez képest 30 % energiát is megspórolhat.
Mit takar pontosan az energiahatékonyság egy családi ház generálkivitelezése esetében, és mire kell ügyelnünk ahhoz, hogy ezt elérhessük. Konkrét előírások vonatkoznak a családi ház vagy lakás szerkezeti elemeire és felépítésére, illetve magára az gépészeti rendszer kialakítására is.„Az Európai Unió szabályozása erre csak egy általános meghatározást ad, amiben a fő iránymutatás az, hogy a felhasznált energia nagy része megújuló energiából származzon.
Hazánkban az épület, lakás vagy családi ház energia felhasználását úgy kell meghatározni, hogy az arra fordított költség az épület becsült élettartama alatt megtérüljön.
Az energiaárak kiszámíthatatlan emelkedésével új irányt vett az építőipar. Az elmúlt 10-15 évben a téglaházak iránti kereslet mellett megjelent a fokozott hőszigetelésű, tégla+dryvit rendszerű családi házak iránti érdeklődés.
A házépítés során a legtöbben igyekszünk ma már odafigyelni az energiahatékonyságra. Ezekben sokat segíthet, hogy már előírások is megkövetelik ezt a fajta gondolatmenetet, természetesen azonban érdemes odafigyelni, hogy a megkövetelt előírásokkal biztosan elérjük-e azt is, hogy a házunk komfortos és megfelelő legyen a további igényeknek is.