Hazánkban a gerincsérv a 2. leggyakoribb sérves betegség. Ez főleg az ülő- és mozgásszegény életmódnak köszönhető. Fontos tisztázni, hogy a gerincsérv a porckorong sérvesedését jelenti. A porckorong feladata, hogy a csigolyáink közötti távolságot tartsák, illetve a hajlékonyságunkat biztosítsák. A gerincsérvnek több típusát különböztetjük meg attól függően, hogy a gerinc melyik szakaszán alakult ki. Leggyakoribb az ágyéki porckorongsérv, második helyen a nyaki sérv áll. Ülés, állás közben a nem megfelelő testtartás miatt a porckorongok és csigolyák elmozdulnak, és nem egyformán terhelődnek. A helytelen testtartás miatt a megnyúlt rostok egy idő után kiszakadnak, ezáltal jön létre a sérv.
A gerincsérv tünetei:
A gerincsérv a panaszmentes állapottól az elviselhetetlen fájdalom megjelenhet. Érdekesség, hogy a sérv környékén, de attól messzebb is kialakulhat a fájdalom. Általános tünetek közé sorolható a zsibbadás, érzészavar, mozgászavar, reflex teljes kiesése.
A gerincsérv műtétről és az endoszkópos eljárásról:
Ha a sérv nagymértékben nyomja az ideggyököt vagy a gerincvelőt és ezáltal idegrendszeri károsodás léphet fel, ami visszafordíthatatlan károsodáshoz vezethet. Mindenképp szükséges a gerincműtétet elvégezni ha: erős izomerő csökkenés történik, bénulás, vizelet és székletürítése zavar áll fenn, végtag ügyetlenségkor, járászavar esetén. Műtét során a cél, hogy a nyomás alá került idegeket, a gerincvelőt felszabadítsák és a porckorong sérvesedett darabjait eltávolítsák. A műtét nagy kockázattal járhat az idegek, erek, gerincvelő, hangszalagok közelsége miatt, amely ha megsérül, akkor maradandó károsodással járó állapot jöhet létre.
Az orvostudomány már egyre kisebb helyen végez bemetszést a műtétek során. Az endoszkópos beavatkozás előnye, hogy a műtét ideje lecsökken, a bejutáshoz 1-2 cm-es bemetszésre van szükség, a műszerek mozgása minimális. Kamerán keresztül nyomon követhető a műtét összes folyamata, amely látható a műtőben lévő monitoron. Az eljárás kíméletessége miatt a szövetek sérülése rendkívül alacsony ezáltal csökken a műtét utáni fájdalom és a kórházban töltött idő. Az endoszkópos gerincműtét esetén pedig kiemelkedő fontossággal bír az endoszkóp használata.
Gyógytorna gerincsérv esetén:
A gyógytorna fontossága elengedhetetlen a gerincsérv által okozott panaszok enyhítésében, műtét utáni rehabilitációban. A gerinctornát a megfelelően képzett szakember felügyelete alatt végezzük, majd a későbbiek során önállóan is végezhető. A páciensek megtanulják a helyes testtartást ülés, állás, fekvés esetén egyaránt. A legfontosabb, hogy a feladatokat megfelelően kivitelezzük. A legelterjedtebb a McKenzie módszer, ami speciálisan a problémás területre fókuszál. Az megfelelően elsajátított mozgásformákat otthon is végezheti a páciens.