Hasznos információk a németországi cégalapítás kapcsán

Németország nem csupán sok alkalmi munkást, hanem vállalkozó kedvű külföldieket is vonz. Az ország Európa legnagyobb és egyben a világ egyik legstabilabb gazdaságával rendelkezik, így kiváló terep a cégalapításra. Ráadásul földrajzi elhelyezkedése is több szempontból előnyös, hiszen az Európai Unió közepén található. Németországban tehát megéri céget alapítani, azonban érdemes tisztában lenni ennek feltételeivel, költségeivel, folyamatával. Az alábbiakban ezt részletezzük. Érdemes tisztában lenni vele, hogy a német nagykövetség számos esetben tud segíteni, így érdemes tájékozódni a weboldalukon!

Feltételek:

Mielőtt bármilyen konkrét lépést tenne, először is azt érdemes megnézni, hogy megfelel-e a cégalapítás feltételeinek. A legfontosabb feltételek, hogy tizennyolcadik életévét betöltse és uniós állampolgár legyen.

Abban az esetben nem valósulhat meg a cégalapítás Németországban, ha büntetett előéletű vagy fizetésképtelen.

Bizonyos dokumentumok is elengedhetetlenek a kinti cégalapításhoz. A legfontosabbak:

  • Érvényes személyi igazolvány vagy útlevél
  • Erkölcsi bizonyítvány és annak hivatalos fordítása
  • Alapító okirat vagy társasági szerződés
  • Bankszámla
  • Szükséges engedélyek a cég tevékenységétől függően
  • Kereskedelmi engedély

Érdemes tisztában lenni vele, hogy Németországban, Berlinben Magyarország Nagykövetségének konzuli osztályán, valamint Magyarország német főkonzulátusain Düsseldorfban, Münchenben és Stuttgartban van lehetőség engedélyek és okmányok beszerzésére. A hitelesítés és fordítás, valamint az egyéb iratok beszerzése is itt történik.

Habár nem feltétel, azonban a német nyelvtudást is meg kell említenünk. Nagyon nehéz az üzleti tevékenység folytatása, ha csak angolul vagy rosszabb esetben semmilyen idegen nyelven nem beszél. Elég csak a német nyelvű ügyfelekkel való kapcsolattartásra vagy egy német hiteligénylésre gondolni. Nyelvtudás nélkül rendkívül nehezen megy, így érdemes a nyelvtudásra is energiát fordítani.

Költségek:

Konkrét költségekről nehéz beszélni, hiszen több tényezőtől is függ, hogy a cégalapítás Németországban mennyibe kerül. Elsősorban a cég jogi formája és mérete befolyásolja a kiadás összegét. Az egyéni vállalkozók regisztrációja körülbelül háromszáz euróba kerül, míg egy nagyobb cég alapítása nyolcszáz euró is lehet.

Természetesen a kiutazással, illetve az üzleti tevékenység végzéséhez szükséges eszközök és engedélyek beszerzésével is kalkulálni kell, mint kiadással.

A cégalapítás menete:

Az első lépés kiválasztani a cégtípust. Az alábbi négy típusból lehet választani:

  • Egyéni vállalkozó
  • Partnerségek
  • Részvénytársaság
  • Korlátolt felelősségű társaság

Ezt követően meg kell választani a kereskedelmi nevet, amelyet a Kereskedelmi Irodánál kell megadni a regisztráció során. Olyan cégnevet nem lehet választani, amelyet egy másik cég már felvett.

A cégalapításhoz egy székhelyet is ki kell választani, ahová a hivatalos levelek érkeznek.

Attól függően, hogy mely területen szeretne tevékenykedni, meg kell szerezni a szükséges engedélyeket. Bizonyos területeken nincs szükség engedélyekre, míg más területeken a cég nem működtethető az engedély megszerzése nélkül. Emellett Németországban a Kézműves kamara vagy a Kereskedelmi és Iparkamara tagjává kell válni.

A következő lépés az alapításhoz és a cégbejegyzéshez szükséges dokumentumok kitöltése. A cégjegyzékbe való regisztráció közjegyző segítségével történik. A folyamat igazán egyszerű, hamar lezajlik.

A cég működéséhez egy német nyelvű bankszámlára is szükség lesz. Ezt követően az adóhatóságnál kell regisztrálni egy úgy nevezett adóbehajtási kérdőív kitöltésével.

A németországi cégalapítás előtt mindenképp érdemes a német nagykövetség oldalára is ellátogatni, hiszen a hiányzó okmányok beszerzése, fordítás, tartózkodási engedély beszerzése, illetve a munkával kapcsolatosan is rengeteg hasznos információ található! Például annak kapcsán is talál információkat, hogy hogyan tudja elismertetni szakmai végzettségét Németországban.

Ahogy fentebb is említettük, a cégalapítás lépéseinek egyszerűbbé tételéhez nem árt a nyelvtudás, hiszen így sokkal gördülékenyebb és egyértelműbb a folyamat. Német nyelvtudás nélkül nehéz lesz szót érteni a bankban, a közjegyzőnél vagy a könyvelőnél.

Szólj hozzá!